Pamiątka to mała pamięć. Nie dlatego mała, że nieważna. Natykamy się na nią przypadkiem, szukając czegoś innego, grzebiąc w szpargałach, czując zapach magdalenek, próbując sobie przypomnieć czyjeś nazwisko. Jak nocna błyskawica wydobywa z mroku zapomniane chwile, kłuje tęsknotą, uświadamia, że życie to coś więcej niż tu i teraz.

Pamiątka to przedmiot. Mała rzecz, którą można trzymać w szufladzie albo między kartkami wiadomej książki na półce. Kosmyk włosów, bilet do kina, autograf, muszelka,zdjęcie, wreszcie – urywek melodii. Mała rzecz, która rośnie…

Pamiątki…Rzecz o Przemysławie Gintrowskim to portal poświęcony jednemu z największych polskich bardów XX i XI wieku. Miałem ten zaszczyt, że znałem Przemka „od zawsze”, najpierw poprzez piosenki, a później już osobiście. Jako jego menedżer od 2007 roku mogłem Mu towarzyszyć przy tworzeniu dwóch płyt: „Tren” i „Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki”. Wdzięczny jestem Mu za tę przyjaźń, za wzruszenia, rozmowy o Herbercie, polityce czy po prostu, życiu. I dlatego, wraz z grupą osób, dla których twórczość Przemka jest wciąż ważna w życiu, stworzyłem „Pamiątki”. Dzięki temu, te swoiste Pamiątki po legendarnym bardzie, mogą trafić i do Was.

Jacek Pechman
Fot. Janusz Halczewski