Na ten moment czekali wszyscy: uczestnicy konkursu, ich najbliżsi oraz licznie przybyła w sobotę do Sali Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta publiczność. Po spektaklu „Przesłuchanie człowieka”, nagrodzonym owacją na stojąco, zaczęła się najważniejsza część programu – gala laureatów piątkowego konkursu. Dziewięcioro artystów zaprezentowało swoje utwory, a potem odczytano werdykt Jury, w składzie: Beata Molak-Bychawska, Agnieszka i Julia Gintrowskie, Przemysław Tejkowski, Paweł Paluch, Hadrian Filip Tabęcki, Katarzyna Pechman, Michał Kaczmarczyk. (Oczywiście zgodnie z konkursowym zwyczajem najpierw na scenę zaproszono wyróżnionych, a potem laureatów nagród głównych, jednak w naszej relacji, zgodnie z kronikarską logiką, tę kolejność odwrócimy).

Zwycięzcą czwartej edycji „Pamiątek” oraz zdobywcą nagrody prezydent Kołobrzegu Anny Mieczkowskiej został – prawdziwie zaskoczony werdyktem – Mariusz Orzechowski z Hajnówki. Rok temu uczestniczył (głównie jako gitarzysta) w spektaklu „Gintrowski. Psalmy” i widać pozazdrościł uczestnikom konkursu, i w tym roku stanął w szranki. Głos z głębin wyśpiewał „Zapałki” i „Kanapkę z człowiekiem” na tle zapętlonych w looperze dźwięków wokalu i gitary, dobywając z piosenek cały ich dramatyzm. Laureat otrzymał nagrodę główną w postaci 15.000 zł przyznaną przez Jacka Kurskiego – Prezesa Zarządu TVP.

Druga nagroda oraz nagroda publiczności przypadła Dorocie Kuzieli z Wrocławia, białemu aniołowi na scenie, który akompaniował sam sobie na skrzypcach. „Tylko kołysanka” i „Do Marka Aurelego”, zaśpiewane czysto i przejmująco, i jeszcze opatrzone pustynną wokalizą… Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 10. 000 zł przyznaną przez Jacka Kurskiego, Prezesa Zarządu TVP.

Trzecią nagrodę otrzymał anioł czarny – krakowianka Sandra Mika (wyróżniona także w poprzedniej edycji „Pamiątek”). „Jeszcze dzień” oraz „Powrót” w jej wykonaniu wyróżniły się prawdziwie jazzowym temperamentem. Otrzymała 5.000 zł również przyznane przez Jacka Kurskiego, Prezesa Zarządu TVP.

Jak widać – i podkreśliła to przewodnicząca obradom Beata Molak-Bychowska – Jury doceniło wykonania oryginalne, „niekanoniczne”, innowacyjne w sposobie śpiewania czy aranżacji. Prócz nagród głównych rozdano także pięć równorzędnych wyróżnień. Dla duetu JPG: Justyny Piesik-Kendry z Piotrkowa Trybunalskiego i Piotra Grzelaka z Łodzi, za przyodzianą w bogatą aranżację „Modlitwę o wschodzie słońca” oraz niezwykle dramatyczną interpretację „A my nie chcemy uciekać stąd”. Dla Szymona Bruckiego z Torunia, wyjątkowo biegłego gitarzysty o czystym głosie – za gniewnego „Syna marnotrawnego” i jeden z najładniejszych „Powrotów” w tej edycji Przeglądu. Dla Michała Konstrata z Warszawy, który ponadto nagrodzony został przez Audytorium 17 zaproszeniem do profesjonalnego studia i promocją utworów w regionalnych rozgłośniach radiowych, za inteligentne, opatrzone stosowną dozą ironii zaśpiewanie „Margrabiego Wielopolskiego” i „Karola Levittoux”. Dla Łukasza Jędrysa z Olsztyna, który poczęstował kołobrzeską publiczność potężną dawką emocji, wykonując piosenki „Wróżba” oraz „Ja” (skonfrontowane z „my”, wyśpiewanym ze stosowną dozą pogardy). Piątym wyróżnionym został Krzysztof Kania z Krakowa, który z młodzieńczą werwą i aktorskim zacięciem zaprezentował „Kaligulę” i „Karola Levittoux”. Krzysztof Kania zdobył ponadto – za swą wrażliwość i miłość do Patrona Przeglądu – nagrodę Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP ( 1000 Euro)  oraz nagrodę Radia Rzeszów (winylowy biały kruk z nagraniem pełnej wersji „Raportu z oblężonego Miasta”). Ostatnią laureatką na scenie, zdobywczynią nagrody  organizatora Przeglądu, stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna, została Anna Kurdybacha z Poznania, która pięknie, czysto i z mocą wyśpiewała „Pieśń o śnie” i Jastrunowe „Dziady”.

Laureaci otrzymali ponadto nagrody finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2000 zł a także upominki rzeczowe ufundowane przez Wydawnictwo Biały Kruk,  PKN Orlen, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, Rozgłośnię Polskie Radio Rzeszów i Polską Fundację Narodową.