Lokalizacja Przystanku Historia IPN w dniu 1 marca 2012 roku stała się miejscem, w którym Przemysław Gintrowski – pieśniarz, kompozytor i nauczyciel, bard opozycji antykomunistycznej w PRL dał ostatni koncert w swoim życiu. Miało to miejsce z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i zostało unieśmiertelnione tablicą pamiątkową odsłoniętą w drugą rocznice śmierci artysty, czyli 20 października 2014 r.

Od tej pory co roku w grudniu, w urodziny Barda z inicjatywy Jacka Pechmana z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej, twórcy festiwalu „Pamiątki”  i we współpracy z IPN organizowane są koncerty poświęcone jego twórczości.

19 grudnia br. odbył się zatem kolejny koncert z cyklu „URodziny Barda” tym razem pod tytułem „Osły i ludzie”. podczas którego piosenki Przemysława Gintrowskiego wykonali Katarzyna Mielnik i Hadrian Tabęcki. Koncert poprowadził Paweł Sztompke. Sala wypełniona po brzegi, atmosfera świetna…jednym słowem było pięknie. Zdjęcia: Piotr Życieński (IPN). Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu umieszczam link do transmisji.