Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” to prestiżowe wydarzenie kulturalne, które co roku gromadzi utalentowanych artystów z różnych stron Polski. Nagrody główne przyznawane w ramach tego Przeglądu stanowią najwyższe wyróżnienie dla twórców, których dzieła odzwierciedlają oryginalność, głębię przekazu i artystyczną doskonałość, będące w duchu twórczości Przemysława Gintrowskiego. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” jest nie tylko hołdem dla pamięci tego wybitnego artysty, ale także okazją do zaprezentowania utalentowanych twórców, którzy kontynuują jego dzieło.

Nagrody główne przyznawane podczas tego przeglądu wyróżniają tych artystów, którzy w swojej twórczości odzwierciedlają wartości, którymi kierował się Gintrowski. Przez lata Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” stał się nie tylko wyjątkową platformą dla młodych talentów, ale także miejscem spotkań i inspiracji dla doświadczonych artystów. Nagrody główne Przeglądu są rozpoznawane i cenione w środowisku artystycznym, co stanowi ogromne wyróżnienie dla laureatów.
W ramach Konkursu Głównego Przeglądu „Pamiątki” uczestnicy wykonują dwa utwory z repertuaru Przemysława Gintrowskiego, zarówno tego solowego, jak i tego wykonywanego w ramach współpracy barda z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim.

Rok 2019

Pierwsza edycja Przeglądu, która miała miejsce w lipcu 2019 roku, przyniosła najważniejsze nagrody dla trójki młodych artystów doskonale znanych w środowisku wykonawców piosenki autorskiej. Wystartowało w niej 16 wykonawców całej Polski, których oceniało jury: Justyna Holm, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Magdalena Kawczyńska, Beata Molak-Bychawska, Jacek Pechman, Jan Poprawa i Paweł Sztompke. Laureatem III miejsca został Bartosz Kaiser z Trójmiasta, który został nagrodzony za wykonanie piosenek: „Śmiech” (sł. Krzysztof M. Sieniawski, muz. P. Gintrowski) oraz „Machiavelli” (sł. Jerzy Czech, muz. P. Gintrowski). Drugie miejsce przypadło Zuzannie Wiśniewskiej z Torunia. Młoda artystka zaprezentowała podczas konkursu piosenki: „Karzeł” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski) i „Kołysanka dla Kleopatry” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski).

Laureatem pierwszego miejsce w ramach pierwszej, historycznej edycji Przeglądu „Pamiątki” został krakowski artysta i twórca Jakub Zuckerman, który zaimponował jury Przeglądu oraz jego widowni wykonaniem piosenek „Tylko kołysanka” (sł. Justyna Holm, muz. P. Gintrowski) i „Czerwony autobus” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Zbigniew Łapiński).

Rok 2020

W ramach Konkursu Głównego drugiej edycji Przeglądu jury w składzie: Beata Molak – Bychawska (przewodnicząca), Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Jacek Pechman, Magdalena Kawczyńska, Paweł Paluch i Paweł Sztompke oceniło 19 wykonawców, którzy przyjechali do Kołobrzegu z całej Polski. Tryumfatorką drugiej edycji „Pamiątek”, zdobywczynią nagrody głównej oraz licznych nagród rzeczowych od Sponsorów i Patronów Przeglądu, a także Nagrody Specjalnej Prezydenta Kołobrzegu została warszawianka Monika Adamska. Jury doceniło jej świetny wokalny warsztat, naturalną spontaniczność gestu i ruchu oraz dobrze mierzone dawki emocji i ironii – koniecznych w szyderczych piosenkach „Autoportret Witkacego” i „Jaki miły i mądry facet”. Druga nagroda „Przeglądu” AD 2020 także pojechała do Warszawy i trafiła do Jana Pentza, który zadziwił kołobrzeską publiczność i uwiódł jurorów swoją unikalną techniką gry na gitarze, wydobywająca z tego instrumentu spektrum mniej i bardziej spodziewanych dźwięków za sprawą sprawności palców i zdobyczy współczesnej technologii. Młody artysta wykonał utwory „Astrolog” do wiersza Jacka Kaczmarskiego i „Kamyk” do wiersza Zbigniewa Herberta. Na najniższym miejscu podium znalazła się Justyna Odon z Krakowa. Wokalistka przy akompaniamencie gitary klasycznej i fortepianu próbowała się z Gintrowskim, wyśpiewując jego „Judytę” i „Epitafium dla Sergiusza Jesienina” – teksty mroczne, lecz w interpretacji tej wykonawczyni pełne mocy i blasku.

Rok 2021

Do scenicznych zmagań w ramach trzeciej edycji Przeglądu „Pamiątki”z roku 2021 zakwalifikowanych zostało 24 wykonawców, którzy przyjechali z całej Polski.  Jury w składzie: Beata Molak-Bychawska (przewodnicząca), Agnieszka i Julia Gintrowskie, Jacek Pechman, Paweł Paluch i Przemysław Tejkowski nie miało łatwego wyboru, jako że zmagania konkursowe stały na wysokim poziomie i zgromadziły na scenie Regionalnego Centrum Kultury i,. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu wielu znakomitych artystów. Pierwszą nagrodę w konkursie oraz nagrodę Anny Mieczkowski – Prezydent Miasta Kołobrzeg, otrzymało małżeństwo ze Świdnicy: Paulina Lenda i akompaniujący jej na gitarze Piotr Kozub za piosenki: „Wróżba” do słów Jacka Kaczmarskiego i „Wybacz Mamasza” do tekstu Agnieszki Osieckiej – wydarte z dna serca, z samych trzewi ziemi, niczym pogański chorał. Drugie miejsce w trzeciej edycji konkursu zajęła Izabela Szafrańska z Warszawy, wspomagana przez pianistę i skrzypka. Zaprezentowała ona śpiewanie z wysoka, pełne mocy i blasku, z niezwykłym dramatyzmem, wykonując utwory „Przesłuchanie anioła” (wiersz Zbigniewa Herberta) oraz „Posiłek” (wiersz Jacka Kaczmarskiego). Nagroda trzecia trafiła do koszalinianina Rafała Kowalewskiego za gniewne wykonanie piosenki „Ja” do wiersza Jacka Kaczmarskiego, a także wzbogacającą wykonanie kanoniczne interpretację „Wyspiańskiego” do wiersza Jerzego Czecha.

Rok 2022

Emocji nie zabrakło także w czwartej edycji Konkursu Głównego Przeglądu „Pamiątki” z roku 2022, która dowiodła, że poziom artystyczny tej części Przeglądi rośnie z roku na rok i gwarantuje widzom tej imprezy wiele muzycznych wrażeń. Jury w składzie: Beata Molak-Bychawska, Agnieszka i Julia Gintrowskie, Przemysław Tejkowski, Paweł Paluch, Hadrian Filip Tabęcki, Katarzyna Pechman i Michał Kaczmarczyk zdecydowało się na wyróżnienie łącznie dziewięcioro wykonawców, z których wybrano najlepsza trójkę. Zwycięzcą czwartej edycji „Pamiątek” oraz zdobywcą nagrody prezydent Kołobrzegu Anny Mieczkowskiej został Mariusz Orzechowski z Hajnówki. Rok wcześniej ten artysta uczestniczył w trzeciej edycji „Pamiątek” (głównie jako gitarzysta) w spektaklu „Gintrowski. Psalmy”, co być może skłoniło go do zakończonego sukcesem stanięcia w konkursowe szranki. Artysta swoim głębokim głosem wyśpiewał „Zapałki” do słów Bogdana Olewicza i „Kanapkę z człowiekiem” do wiersza Jacka Kaczmarskiego na tle zapętlonych w looperze dźwięków wokalu i gitary, dobywając z piosenek cały ich dramatyzm. Druga nagroda oraz nagroda publiczności przypadła Dorocie Kuzieli z Wrocławia, która śpiewała, samodzielnie akompanioniując sobie na skrzypcach. Jej wykonania „Tylko kołysanki” do tekstu Justyny Holm i „Do Marka Aurelego” do wiersza Zbigniewa Herberta wywarły wielki wpływ nie tylko na podejmujące decyzje jury, ale i na widzów Przeglądu. Trzecią nagrodę otrzymała krakowianka Sandra Mika. Piosenki „Jeszcze dzień” oraz „Powrót” w jej wykonaniu wyróżniły się prawdziwie jazzowym temperamentem.

Rok 2023

Siedmioosobowe Jury w składzie: Agnieszka i Julia Gintrowskie, Wojciech Czaplewski, Paweł Paluch, Michał Kaczmarczyk, Beata Molak – Bychawska, Katarzyna Pechman i Magdalena Kiersikowska postanowiło przyznać I miejsce Katarzynie Klukowskiej z Kołobrzegu, za wykonanie trudnych „Osłów i ludzi”, a zwłaszcza za opatrzoną wysmakowaną wokalizą znakomitą interpretację „Psalmu o nożu w plecach”. Dodajmy, że uwagę Jury zwrócił także niezwykły akompaniament. Jurorki Agnieszka i Julia Gintrowskie postanowiły w związku z tym przyznać własną, dodatkową nagrodę pianiście Patrykowi Matwiejczukowi. Drugie miejsce  w konkursie zajęła Joanna Pasternak z Gdańska – za piorunujący efekt, osiągnięty dzięki prostym środkom aktorskim i wysokiej kulturze muzycznej, w piosenkach „List” oraz „Na zakręcie”. Nagroda trzecia przypadła  dla Darii Adamczewskiej ze Szczecinka, która klasyczną „Kantyczkę z lotu ptaka” oraz „Wróżbę” umieściła w konwencji rhythm and bluesowej – podnosząc emocjonalną temperaturę bez żadnej szkody dla ich przesłania.

Podsumowanie

Dzięki takim wydarzeniom jak Ogólnopolski Przegląd „Pamiątki” Przemysława Gintrowskiego, twórczość tego wyjątkowego artysty pozostaje żywa i inspiruje kolejne pokolenia muzyków i poetów. Jego piosenki, nacechowane głębokim przesłaniem intelektualnym i emocjonalnym, dotykają serc słuchaczy i nadal mają moc przemawiania do nich.

Laureaci tego Przeglądu stanowią nie tylko zaszczytną grupę artystów, ale również ambasadorów twórczości Przemysława Gintrowskiego. Poprzez swoją pracę kontynuują jego spuściznę, dzieląc się jego przesłaniem z publicznością i propagując wartości, które były mu bliskie. Ich talent i oddanie są godnym hołdem dla Przemysława Gintrowskiego, artysty niezapomnianego, który pozostaje żywy w sercach wielu ludzi.