Już 8 lipca br. rozpocznie się IV Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”  w Kołobrzegu. Dzisiaj przedstawiamy pierwszą premierę jaka zostanie zaprezentowana podczas tegorocznej edycji.

To koncertowy spektakl przygotowany specjalnie na nasz przegląd, który nosi tytuł  „Ślepcy”, w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego (śpiew), Marcina Fideckiego (fortepian) i Marcina Gałkowskiego (gitary). W spektaklu gościnnie wystąpi z aktorskimi recytacjami Przemysław Tejkowski (głos Poety) oraz zobaczymy animacje przygotowane przez Konrada Dakowicza.

– Nasz spektakl koncertowy będzie swoistą podróżą po zakamarkach jaźni, meandrach losu i przeznaczenia, rozterkach tkwiących gdzieś pomiędzy  chrząstkami duszy i włóknami sumienia. Będzie to podróż osadzona między rozdarciem i ciszą, ułomnością i tym co doskonałe, prawdziwym Człowieczeństwem i kompletnym jego brakiem, …we wnętrzu gdzie się toczy wspomnienie i krew w sztolniach studniach komorach pełnych ciemnych imion…W tej podróży opartej na muzyce Przemysława Gintrowskiego będzie nam towarzyszył Zbigniew Herbert, ale nie tylko… – przyznaje Norbert „Smoła” Smoliński, który jest również reżyserem spektaklu.

– A skąd tytuł naszego programu „Ślepcy”? Wymyślił go Jacek Pechman, dyrektor artystyczny „Pamiątek” i ich pomysłodawca, chcąc pokazać pokolenie Ślepców jako nieczułych, roszczeniowych egocentryków zapatrzonych jedynie w materializm konsumpcyjnego świata. Pokolenie zaślepionych na Wartości pozostawione nam jak drogowskazy i testamenty wykute w skale herbertowskich strof. Wreszcie Ślepcy, którzy dziś w czasie kulturowo-cywilizacyjnego zgiełku nie widzą potrzeby przywrócenia Księcia Poezji do Panteonu moralnych Autorytetów – mówi reżyser.

Premiera odbędzie się 8 lipca br. o godz. 21.00 w sali widowiskowej  Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, ul. Solna 1. Wstęp wolny.