Kołobrzeska premiera „Raportu z oblężonego miasta” , która odbędzie się na tegorocznym III Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Przemysława Gintrowskiego (9.07) nawiązuje do historycznego albumu muzycznego Przemysława Gintrowskiego, nagranego w 1986 roku. Album funkcjonował w drugim obiegu do 1990 roku, kiedy został po raz pierwszy oficjalnie wydany na płycie winylowej nakładem wydawnictwa Polskie Nagrania. W 1999 roku nakładem tego samego wydawnictwa ukazało się wznowienie albumu na płycie CD. Wersja oficjalna została skrócona o siedem utworów w stosunku do oryginału. Album zawiera kompozycje Przemysława Gintrowskiego do tekstów Zbigniewa Herberta, Lothara Herbsta, Mieczysława Jastruna, Tomasza Jastruna, Jacka Kaczmarskiego, Marka Mayera, Leszka Szarugi oraz Jana Krzysztofa Kelusa (w wersji nieoficjalnej).

Premiera nowej wersji „Raportu” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego odbędzie się w Kołobrzegu, w mieście uznanym za twierdzę i w którym przez całe lata PRL miejscowy amfiteatr był areną komunistycznego propagandowego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Umiejscowienie tego spektaklu właśnie w Kołobrzegu wpisuje się również w kontekst historyczny, gdyż w tym roku obchodzić będziemy za kilka miesięcy 40 rocznicę wprowadzenia przez władze komunistyczne stanu wojennego.

„Raport z oblężonego miasta 2021” w nowych aranżacjach Hadriana Filipa Tabęckiego, wzbogacony zostanie o fragmenty książki Marka Nowakowskiego „Raport o stanie wojennym”.

Do występu w tej premierze Marcin Kołaczkowski, reżyser i scenarzysta zaprosił Katarzynę Zawadzką, Monikę Urlik, Bartosza Porczyka i Norberta Smołę Smolińskiego.