W dniach 10 -12 lipca 2020 roku, w Kołobrzegu odbędzie się II edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” .

Celem Przeglądu jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. W programie Przeglądu znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych: konkurs piosenki, koncerty i spektakle słowno-muzyczne oraz projekcje filmowe.

Pierwszy dzień: konkurs

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest oczywiście konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Konkurs ma formułę otwartą, bez ograniczeń wiekowych, w którym konkursowicz wykona dwie piosenki śpiewane bezpośrednio przez Przemysława Gintrowskiego bądź do których bard skomponował muzykę. W konkursie weźmie udział 20 zakwalifikowanych wykonawców (soliści i zespoły), między innymi, z Warszawy, Gdańska, Łodzi, Krakowa, Lublina, Darłowa czy Hajnówki.

Konkursowicze walczyć będą o nagrody pieniężne Prezesa TVP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Do zdobycia są także: specjalna nagroda od Grupy Radiowej Audytorium 17 zrzeszającej regionalne rozgłośnie Polskiego Radia, a także nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Kołobrzeg, wydawnictwo Biały Kruk, Instytut Pamięci Narodowej i Agencję Muzyczną Polskiego Radia.

Konkurs rozpocznie się w piątek 10 lipca, o godzinie 16.00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu (ul. Solna 1).

Pierwszy dzień: koncert

Po konkursie, widzowie będą mogli zobaczyć o godzinie 21.00 specjalnie przygotowany na „Pamiątki” koncert „Kamienie” z muzyką Przemysława Gintrowskiego do tekstów Jerzego Czecha, w którym wystąpią aktorzy: Wojciech Brzeziński, Olga Szomańska, Katarzyna Ucherska, Marcin Kołaczkowski, Marcin Januszkiewicz, Maciej Hązła z towarzyszeniem muzyków: Hadriana Filipa Tabęckiego, Mariusza Jeki, Piotra Malickiego i Grzegorza Bożewicza.

Koncert będzie rejestrowany przez Telewizję Polską.

– Po prawie trzydziestu latach od premiery płyty „Kamienie” /z muzyką i w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego do słów Jerzego Czecha/ chcemy przypomnieć ten niezwykły materiał. Wiele zmieniło się w polskiej rzeczywistości od tego czasu i wiele aluzji zawartych w tych piosenkach wyblakło. Dla młodego pokolenia będzie to przede wszystkim wyprawa w sferę historii oraz mitów. Spotkanie z Iwanem Groźnym – który zasłynął swym okrucieństwem – z jego rozkazu stracono tysiące ludzi, a w napadzie szału zamordował swojego syna. Królem Arturem – legendarnym celtyckim władcą Brytów z przełomu V i VI wieku, czy słynnym Machiavellim. W pochodzie kamieni widz rozpozna też postaci z polskiej historii. Margrabia Wielopolski, ks. Józef Poniatowski, Wyspiański. Usłyszy także przejmującą opowieść o młodym warszawskim gimnazjaliście, który więziony w cytadeli, po brutalnym śledztwie i torturach popełnił samobójstwo. Usłyszy chęć życia Ismeny, siostry Antygony.

Chcemy zabrać widza w tę opowieść. Jeszcze raz ożywić kamienne figury. Przyjrzeć im się z pozycji współczesnego obserwatora i jesteśmy przekonani, że każdy słuchając tych niebanalnych tekstów odnajdzie paralelę do czasów dzisiejszych. Powtarzające się zdarzenia są jak kamień Syzyfa. Bo nie umiemy wyciągać wniosków, bo szybko zapominamy, bo wydaje nam się, że nas to nie dotyczy, bo stajemy się zbyt często obojętni, lub po prostu uznajemy, że taki jest los człowieka – mówi Wojciech Brzeziński, reżyser koncertu.

Drugi dzień – prezentacje multimedialne i rozstrzygnięcie konkursu

Drugi dzień „Pamiątek” (sobota 11 lipca), rozpocznie się o godz. 17.00 multimedialną prezentacją widowiska pt. Kredka Kramsztyka”.

Utwór „Kredka Kramsztyka”, trwający niemal 17 minut, jest zgodnie uznawany przez wielbicieli twórczości Przemysława Gintrowskiego za jedno z jego najlepszych dzieł, a monumentalność kompozycji, jej warstwa wizualna i gama emocji towarzyszących każdej z części utworu robią wrażenie także dzisiaj. Przemysławowi Gintrowskiemu w nagraniu towarzyszył chór wokalny w składzie: Ewa Dębicka-Brzozowska, Wojciech Borguński, Bronisław Kornaus i Leopold Kornaus oraz muzycy: klarnecista Wojciech Kulczycki i oboista Stanisław Malikowski.

Bohaterem poematu do słów Jacka Kaczmarskiego jest Roman Kramsztyk, polski malarz pochodzenia żydowskiego, zmarły tragicznie w sierpniu 1942 roku podczas likwidacji getta w Warszawie.

Po tej prezentacji jury ogłosi wyniki konkursu. Wręczone zostaną nagrody a laureaci zaprezentują widzom nagrodzone piosenki.

Na zakończenie przeglądu publiczność zobaczy drugą prezentację multimedialną. Będzie to archiwalne widowisko pt. „Jeśli ocalę w sobie Ciebie”.

Teksty piosenek napisała Justyna Holm, muzykę skomponował oczywiście Przemysław Gintrowski, któremu w tym programie zrealizowanym 25 lat temu, towarzyszą: Katarzyna Groniec, Joanna Trzepiecińska i Piotr Polk oraz muzycy: Wojciech Kulczycki, Waldemar Lewandowski i Stanisław Malikowski. Reżyserem tego widowiska był Laco Adamik.

Trzeci dzień: Gintrowski w muzyce filmowej”

W niedzielę (12 lipca) o godzinie 17.00 rozpocznie się w sali widowiskowej RCK, trzecia odsłona „Pamiątek”. Będzie to nowa propozycja naszego przeglądu którą nazwaliśmyGintrowski w muzyce filmowej”.

Organizatorzy uznali, że należy nie tylko publiczności pokazywać postać Gintrowskiego jako legendarnego barda, lecz także jako niezwykłego kompozytora muzyki filmowej. Dlatego w pierwszej odsłonie tego cyklu publiczność festiwalu będzie miała okazję posłuchać kompozycji Przemysława Gintrowskiego do takich filmów jak „Tato” i „Show”. Wykonania podjęła się Kołobrzeska Orkiestra Kameralna pod batutą Antoniny Banaś. W tym koncercie wystąpią również: Julia Gintrowska (śpiew) i Hadrian Filip Tabęcki (fortepian)

Prowadzenie, patronaty i partnerzy

II edycję Przeglądu „Pamiątki” poprowadzą znani i lubiani dziennikarze: Anna Popek z TVP i Paweł Sztompke z Polskiego Radia.

Honorowy patronat nad „Pamiątkami” objęli: najbliższa rodzina barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), Piotr Gliński – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”, a także ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg .

Partnerem Głównym jest PKN ORLEN a partnerami: Gmina Miasto Kołobrzeg, Fundacja PZU, Instytut Pamięci Narodowej, ZAiKS, Origami BTL Solutions, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Regionalne Centrum Kultury im. Z. Herberta w Kołobrzegu oraz Agencja Muzyczna Polskiego Radia i Wydawnictwo Biały Kruk.

Głównym patronem medialnym jest Telewizja Polska S.A.

Głównym patronem radiowym jest Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia.

Partnerami medialnymi są także: TVP3 Szczecin, miesięcznik „wSieci Historii”, Polskie Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal miastokolobrzeg.pl oraz Radio Plus.

Obowiązują obostrzenia

W tym roku ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 organizatorzy podjęli decyzję o wprowadzeniu bezpłatnych kart wstępu na widownię sali koncertowej RCK im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu i przyznania ich uczestnikom Przeglądu. Ze względu na limit 140 osób w sali w pierwszej kolejności na widownię RCK będą wpuszczane osoby z kartami wstępu (goście honorowi, przedstawiciele partnerów imprezy, uczestnicy i ich rodziny), a w dalszej kolejności wszyscy chętni aż do wyczerpania limitu miejsc. Przepraszamy za tę niedogodność i wyrażamy nadzieję, że kolejna edycja Pamiątek odbędzie się bez konieczności wprowadzania podobnych ograniczeń.  

Przed wejściem do budynku Regionalnego Centrum Kultury uczestnikom przeglądu będzie badana temperatura. Obowiązywać będzie także nakaz zakrycia ust i nosa oraz zdezynfekowania dłoni.

Organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.

Oficjalna strona: pamiatkiprzemyslawagintrowskiego.pl