W dniach 10 -12 lipca 2020 roku, w Kołobrzegu, w sali teatralno-widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta (ul. Solna 1) odbędzie się II edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki”.

Celem Przeglądu jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych.

Co zobaczymy zatem na tegorocznych „Pamiątkach”?

Oczywiście najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Konkurs ma formułę otwartą, bez ograniczeń wiekowych, w którym konkursowicz wykona dwie piosenki śpiewane bezpośrednio przez Przemysława Gintrowskiego bądź do których bard skomponował muzykę.

Konkurs odbędzie się w piątek, 10 lipca br. o godz. 16.00. Po konkursie, o godz. 21.00 widzowie będą mogli zobaczyć koncert pt. „Kamienie”. w którym wystąpią aktorzy: Wojciech Brzeziński, Olga Szomańska, Marcin Kołaczkowski, Marcin Januszkiewicz, Katarzyna Ucherska i Maciej Hązła z towarzyszeniem muzyków: Hadriana Filipa Tabęckiego, Mariusza Jeki, Piotra Malickiego i Grzegorza Bożewicza.

– Po prawie trzydziestu latach od premiery płyty „Kamienie” /z muzyką i w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego do słów Jerzego Czecha/ chcemy przypomnieć ten niezwykły materiał. Wiele zmieniło się w polskiej rzeczywistości od tego czasu i wiele aluzji zawartych w tych piosenkach wyblakło. Dla młodego pokolenia będzie to przede wszystkim wyprawa w sferę historii oraz mitów. Spotkanie z Iwanem Groźnym – który zasłynął swym okrucieństwem – z jego rozkazu stracono tysiące ludzi, a w napadzie szału zamordował swojego syna. Królem Arturem – legendarnym celtyckim władcą Brytów z przełomu V i VI wieku, czy słynnym Machiavellim. W pochodzie kamieni widz rozpozna też postaci z polskiej historii. Margrabia Wielopolski, ks. Józef Poniatowski, Wyspiański. Usłyszy także przejmującą opowieść o młodym warszawskim gimnazjaliście, który więziony w cytadeli, po brutalnym śledztwie i torturach popełnił samobójstwo. Usłyszy chęć życia Ismeny, siostry Antygony.

Chcemy zabrać widza w tę opowieść. Jeszcze raz ożywić kamienne figury. Przyjrzeć im się z pozycji współczesnego obserwatora i jesteśmy przekonani, że każdy słuchając tych niebanalnych tekstów odnajdzie paralelę do czasów dzisiejszych. Powtarzające się zdarzenia są jak kamień Syzyfa. Bo nie umiemy wyciągać wniosków, bo szybko zapominamy, bo wydaje nam się, że nas to nie dotyczy, bo stajemy się zbyt często obojętni, lub po prostu uznajemy, że taki jest los człowieka – mówi Wojciech Brzeziński, reżyser koncertu.

W sobotę, 11 lipca br., o godz. 17.00 czyli w drugim dniu Przeglądu, publiczność na początku zobaczy prezentację multimedialną widowiska pt.”Kredka Kramsztyka” (z muzyką i w wykonaniu Gintrowskiego, ze słowami Jacka Kaczmarskiego).

Potem nastąpi emocjonujący moment rozstrzygnięcia konkursu, wręczenia nagród i koncertu laureatów.

Na zakończenie tego dnia zobaczymy drugą prezentację multimedialną, będzie to widowisko „Jeśli ocalę w sobie Ciebie” (z piosenkami do tekstów Justyny Holm, w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego, Katarzyny Groniec, Piotra Polka i Joanny Trzepiecińskiej).

W trzecim i ostatnim dniu „Pamiątek” (niedziela, 12 lipca br. godz. 17.00) zapraszamy na nową propozycję Przeglądu czyli Gintrowski w muzyce filmowej”.

Uznaliśmy, że należy nie tylko publiczności pokazywać postać Gintrowskiego jako barda, lecz także jako niezwykłego kompozytora muzyki filmowej. Dlatego w pierwszej odsłonie tego cyklu publiczność festiwalu będzie miała okazję posłuchać kompozycji Przemysława Gintrowskiego do takich filmów jak „Tato” i „Show”. Wykonania podjęła się Kołobrzeska Orkiestra Kameralna pod batutą Antoniny Banaś. Aranżacja i kierownictwo muzyczne: Hadrian Filip Tabęcki.

W tym programie wystąpi Julia Gintrowska, córka barda, której piosenki wzruszająco wprowadzą widzów w klimat muzyki filmowej jej Taty.

II edycję Przeglądu „Pamiątki” poprowadzą: Anna Popek (TVP) i Paweł Sztompke (Polskie Radio ).

Patronat Honorowy nad Przeglądem objął prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Głównym Partnerem Medialnym jest Telewizja Polska.

Głównym Partnerem Radiowym jest Audytorium 17

Przegląd „Pamiątki” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020, jak również ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg.

Wstęp na koncerty jest wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązywać będą pewne obostrzenia związane z koronawirusem, o których niebawem poinformujemy. Przedstawimy również oficjalny plakat i inne ważne informacje związane z „Pamiątkami”.