Aktor Zbigniew Kozłowski przywitał publiczność licznie przybyłą (sala pękała w szwach) na kolejne URodziny Barda, które odbyły się 20 grudnia 2019 roku w Centrum Edukacyjnym IPN im. J.Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25, otwierając tym samym przygotowany z tej okazji koncert pt. „Nike, która się waha”.

To był wieczór niewątpliwie szczególny, bo poświęcony pamięci osobie, która 21 grudnia 2019 roku skończyłaby 68 lat.

– Spotykamy się już po raz kolejny na koncercie z cyklu „URodziny Barda. Rzecz o Przemysławie Gintrowskim.”. Słowo URodziny możemy odczytywać na dwa sposoby. Urodziny jako akt narodzin, ale także u rodziny jako miejsce spotkania, bo przecież my wszyscy tutaj zebrani jesteśmy jedną wielką rodziną miłośników twórczości Przemysława Gintrowskiego.- powiedział Zbigniew Kozłowski.

Publiczność przywitał także Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, organizatora wieczoru, wspólnie ze stowarzyszeniem Katolicka Inicjatywa Kulturalna . Obecna była także najbliższa rodzina Przemysława Gintrowskiego, czyli żona Agnieszka i córka Julia a także Justyna Holm, przyjaciółka barda, znakomita autorka tekstów. Dzięki temu publiczność miała okazję posłuchać krótkiej rozmowy Zbigniewa Kozłowskiego z Justyną Holm o tym, jakim człowiekiem był w ogóle Przemysław Gintrowski.

W koncercie „Nike, która się waha” wystąpili: Judyta Wilgocka (wiolonczela), Magdalena Gąsior (skrzypce) i Michał Wilgocki (gitara i śpiew).

Całość zakończyło się odśpiewaniem przez wszystkich kolędy pt.”Wśród nocnej ciszy”.

Fot. P. Życieński