I edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego PAMIĄTKI przeszła już do historii. Kołobrzeski przegląd trwał 2 dni. Otworzyły go Agnieszka i Julia Gintrowskie.W piątek 12 lipca w Regionalnym Centrum Kultury im. Z. Herberta odbyła się część konkursowa. Wystartowało w niej 16 wykonawców całej Polski, których oceniało jury: Justyna Holm, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Magdalena Kawczyńska, Beata Molak-Bychawska, Jacek Pechman, Jan Poprawa i Paweł Sztompke. Finałem pierwszego dnia był premierowy program słowno-muzyczny „Autoportret”. W pierwszej jego odsłonie wystąpili Edyta Kluk-Wisz i Przemysław Tejkowski. Z teatralnej formy wywiadu między dziennikarką a bardem, opartym na autentycznych wypowiedziach Gintrowskiego, wyłonił się widzom portret osobisty artysty. Z kolei w drugiej części, z piosenkami Przemysława Gintrowskiego wystąpili artyści: Jan „Janga” Tomaszewski, Wojciech Brzeziński i zespół „Tango Attack” w składzie: Hadrian Filip Tabęcki, Piotr Malicki i Grzegorz Bożewicz.

-To było coś niesamowitego, rewelacyjny program, który mnie oczarował – przyznała Justyna Holm, znakomita autorka tekstów piosenek śpiewanych także przez Przemysława Gintrowskiego.

W sobotę 13 lipca widzowie zobaczyli najpierw spektakl „Postacie” w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz. Wystąpili w nim studenci kierunku aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej. Zaśpiewali oni oczywiście utwory Przemysława Gintrowskiego, ale z towarzyszeniem specjalnie przygotowanej choreografii, muzyki oraz obrazów stworzonych przy pomocy nowych technologii. Pod koniec spektaklu wystąpiła także córka artysty Julia Gintrowska śpiewając piosenkę znaną z filmu „Tato” pt. „Tylko kołysanka”. – Przyznam, że bardzo wzruszyłam się w trakcie tej piosenki, po prostu popłynęły mi łzy – powiedziała pani Maria z Krakowa, która wraz ze swoją rodziną specjalnie przyjechała do Kołobrzegu na Pamiątki. – Jak tylko miałam okazję to jeszcze kiedy pan Przemysław żył, chodziłam na jego koncerty. Jego piosenki towarzyszyły nam w sposób szczególny w stanie wojennym, kiedy dodawały sił na przetrwanie. Lubię wciąż słuchać piosenek właśnie Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Jak umarł, nie mogłam przyjechać na jego pogrzeb w Warszawie, ale cieszę się, że w Kołobrzegu zorganizowano taki przegląd. I co mnie niezwykle pozytywnie zaskoczyło, zobaczyłam piękną młodzież śpiewającą piosenki pana Gintrowskiego.

Kulminacyjnym momentem na który czekała widownia, było rozstrzygnięcie konkursu na interpretację dwóch piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego.

Najpierw poznaliśmy zdobywców trzech równorzędnych wyróżnień. Pierwsze trafiło do: Joanny Pasternak z Kołobrzegu, która zaśpiewała „Tylko kołysanka”: sł. Justyna Holm i „Zanim bełkot zamieni się w myśl”: sł. Jacek Janczarski. Laureatka otrzymała nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2000 zł a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, IPN, Agencję Muzyczną Polskiego Radia i PKN Orlen.

Kolejne wyróżnienie zostało przyznane Łukaszowi Jędrysowi z Olsztyna za zaśpiewanie „Autoportret Witkacego”: (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski) i „Rozstrzelanie”: (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski).

Otrzymał on nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2000 zł a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, IPN, Agencję Muzyczną Polskiego Radia i PKN Orlen. Dodatkowo Łukasz Jędrys otrzymał NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI.

Ostatnie, trzecie wyróżnienie otrzymał Grzegorz Grunwald z Dębskiej Kuźni k/Opola za wykonanie piosenek -„Kataryniarz” (sł. Jerzy Czech, muz. P. Gintrowski) i „17 IX” (sł. Zbigniew Herbert, muz. P. Gintrowski). Podobnie jak poprzednicy otrzymał on nagrodę finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 2000 zł a także nagrody rzeczowe ufundowane przez wojewodę zachodniopomorskiego, Państwowy Instytut Wydawniczy, IPN, Agencję Muzyczną Polskiego Radia, PKN Orlen.

Po tych wyróżnieniach przyszedł czas, by na scenie pojawili się laureaci głównych nagród. Najpierw Paweł Sztompke zaprosił zdobywcę III miejsca – Bartosza Kaisera z Trójmiasta. Za wykonanie piosenek: „Śmiech” (sł. Krzysztof M. Sieniawski, muz. P. Gintrowski) „Machiavelli” (sł. Jerzy Czech, muz. P. Gintrowski) otrzymał on nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego i prezesa TVP w wysokości 5.000 zł a także nagrody rzeczowe od stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna (statuetka), TVP, IPN oraz PKN ORLEN i Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Bartosz uzyskał również nominację do Studenckiego Festiwalu w Krakowie.

II miejsce jury postanowiło przyznać Zuzannie Wiśniewskiej z Torunia. Młoda artystka zaprezentowała podczas konkursu piosenki: „Karzeł” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski) i „Kołysanka dla Kleopatry” (sł. J. Kaczmarski, muz. P. Gintrowski). Laureatka otrzymała nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego i prezesa TVP w wysokości 10.000 zł a także nagrody rzeczowe od stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna (statuetka), TVP, IPN oraz PKN ORLEN i Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Zwycięzcą konkursu głównego w ramach I Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” został Jakub Zuckerman z Krakowa. Laureat zaśpiewał piosenkę „Tylko kołysanka” (sł. Justyna Holm, muz. P. Gintrowski) i piosenkę z repertuaru barda – „Czerwony autobus” (sł. Jacek Kaczmarski, muz. Zbigniew Łapiński). Decyzją jury przypadła mu nagroda ministra kultury i dziedzictwa narodowego i prezesa TVP w wysokości 15.000 zł a także nagrody rzeczowe od stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna (statuetka), TVP, IPN oraz PKN ORLEN i Agencji Muzycznej Polskiego Radia.

Jakub Zuckerman otrzymał również Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Audytorium 17 – spółkę zrzeszającą 17 Regionalnych Rozgłośni Radiowych Polskiego Radia. Laureat otrzymał możliwość nagrania jednej z nagrodzonych piosenek, która później będzie emitowana w powyższych rozgłośniach regionalnych. Nagrodę artyście z Krakowa wręczył Paweł Paluch – prezes Audytorium 17.

Z kolei Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie w wysokości 1000 Euro przypadła Katarzynie Mielnik z Poznania. Nagrodę wręczyła Beata Molak–Bychawska reprezentująca stowarzyszenie SAWP.

Po gali wręczenia nagród, na scenie RCK widzowie zobaczyli program artystyczny „S.A.L.I.G.I.A”. To trans-opera w wykonaniu artystów ze Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie pod kierunkiem Ewy Czapik-Kowalewskiej. W programie znalazły się utwory skomponowane przez Gintrowskiego do słów Zbigniewa Herberta, Tadeusza Nowaka, Marka Tercza, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Czecha, Bogdana Olewicza, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Mieczysław Jastruna, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. Autorem aranżacji i kierownikiem muzycznym przedstawienia jest Rafał Kowalewski.

– Byliśmy oczarowani tymi spektaklami. W ogóle fajny pomysł, by zorganizować taki przegląd właśnie w wakacje. Chcielibyśmy przyjechać do Kołobrzegu także za rok, łącząc urlop ze spotkaniem z twórczością mojego ulubionego pieśniarza, na którego piosenkach wychowałam się. Do dzisiaj pamiętam jak rodzice kupili mi gitarę i zaczęłam uczyć się grać i śpiewać ukochaną przeze mnie piosenkę pod tytułem „Śmiech”– stwierdziła Iwona z Białegostoku.

Wszystko wskazuje na to, że II Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” odbędzie się za rok w Kołobrzegu, w dniach 10-12 lipca.

Przypomnijmy, że honorowy patronat objęli: najbliższa rodzina barda – Agnieszka Gintrowska (żona) i Julia Gintrowska (córka), prof. dr hab. Piotr  Gliński – wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, dr Jarosław  Szarek – prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Hinc – wojewoda zachodniopomorski oraz prof. Jan Żaryn – senator RP.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury a także ze środków Gminy Miasto Kołobrzeg .

Głównym sponsorem był PKN ORLEN

Partnerami byli: Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, Fundacja PZU, Gmina Miasto Kołobrzeg, Instytut Pamięci Narodowej, Państwowy Instytut Wydawniczy, Origami BTL Solutions, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP oraz ZAiKS i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu.

Głównym patronem medialnym była Telewizja Polska S.A.

Ponadto patronat medialny przyjęli: TVP3 Szczecin, Audytorium 17 Regionalne Rozgłośnie Polskiego Radia, tygodnik „Gość Niedzielny”, miesięcznik „wSieci Historii”, Polskie Radio Koszalin, Telewizja Kablowa Kołobrzeg, portal miastokolobrzeg.pl, Radio Plus.

Organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” było Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.