– Kołobrzeski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego to nie tylko uczta muzyczna, ale również doskonała okazja do wspomnień o kompozytorze, który muzyką walczył o wolność i przypominało tej walce kolejnym pokoleniom – napisał do organizatorów i uczestników „Pamiątek” prof. Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przedstawiamy cały tekst listu Pana Ministra.

Szanowni Państwo, nie sposób przecenić znaczenia Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego w Kołobrzegu, nowego wydarzenia artystycznego, mającego na celu upamiętnienie idei i etosu Artysty, który stał się symbolem walki o wolną Polskę.

Czas twórczości Przemysława Gintrowskiego przypadał na okres burzliwych przemian zachodzących w naszym kraju. W stanie wojennym wykazał się odwagą, występując i nagrywając swoje utwory poza obowiązującą cenzurą. Dało to początek niezapomnianym programom autorskim Pamiątki i Raport z oblężonego miasta, opartym na tekstach Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego, a także Marka Tercza, Lothara Herbsta czy Tomasza Jastruna.

Twórczość Przemysława Gintrowskiego charakteryzuje się niepowtarzalnym brzmieniem. Najsłynniejsze pieśni utożsamiane z tamtym czasem to m.in. Gdy tak siedzimy, Karzeł, A my nie chcemy uciekać stąd, Pieśń o śnie. W swoich utworach odnosił się do wątków nie tylko historycznych ale i współczesnych, łącząc je umiejętnie z kwestiami etycznymi, problemami moralnymi i pytaniami o wyznawane wartości. Był również uznanym kompozytorem muzyki filmowej, zapamiętanym w takich obrazach jak Dziecinne pytania, Matka Królów, Dorastanie, Ostatni Prom, Tato.

Kołobrzeski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego to nie tylko uczta muzyczna, ale również doskonała okazja do wspomnień o kompozytorze, który muzyką walczył o wolność i przypominało tej walce kolejnym pokoleniom.

Do udziału w Przeglądzie, obok artystów o ugruntowanej już pozycji zawodowej, zostali zaproszeni młodzi oraz debiutujący wykonawcy, dla których dorobek twórczy Przemysława Gintrowskiego stał się źródłem inspiracji i osobistych odkryć.

Korzystając z tej szczególnej okazji pragnę przekazać wyrazy uznania Organizatorom przedsięwzięcia, a jego Uczestnikom i Publiczności życzę niezapomnianych doznań duchowych, które w każdej epoce znamionują powstanie najwznioślejszych dzieł.”