„Pamiątki” Przemysława Gintrowskiego

W dniach 12 -13 lipca 2019 roku, w Kołobrzegu odbędzie się I edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” .

Celem Przeglądu jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci artysty oraz kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. W programie Przeglądu znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych: konkurs piosenki, koncerty i spektakle.

Rozpoczynamy w piątek, 12 lipca o godzinie 17.00. W sali teatralno-widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta przy ul. Solnej 1 jako pierwsi publiczności Przeglądu zaprezentują się wykonawcy biorący udział w konkursie na interpretację 2 piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego.

Po zakończeniu konkursu (ok. 21.00) widzowie zobaczą program słowno-muzyczny pt.: „Autoportret”. W pierwszej jego części wystąpią Edyta Kluk – Wisz i Przemysław Tejkowski w teatralnej formie wywiadu między dziennikarką a bardem, opartym na autentycznych wypowiedziach Gintrowskiego, z których wyłania się portret osobisty artysty. Dzięki temu widz będzie mógł dowiedzieć się o młodości licealnej Gintrowskiego, jego początkach drogi artystycznej, wyborach i postawie patriotycznej. Całość uzupełnią multimedialne prezentacje zdjęć Barda.

W drugiej części z piosenkami Przemysława Gintrowskiego wystąpią artyści: Hadrian Filip Tabęcki, Jan „Janga” Tomaszewski i Wojciech Brzeziński z towarzyszeniem muzyków.

W sobotę, 13 lipca br. Przegląd „Pamiątki” rozpocznie się również o godz. 17.00 w sali teatralno-widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta przy ul. Solnej 1. Zanim publiczność pozna werdykt jury a tym samym laureatów konkursu, na scenie zaprezentują się studenci kierunku aktorskiego Warszawskiej Szkoły Filmowej w spektaklu w reżyserii Magdaleny Kizinkiewicz pt.:”POSTACIE”, który stanowi innowację w podejściu do interpretacji muzyki Przemysława Gintrowskiego. Za pomocą połączenia wielu dziedzin sztuki – obrazu, dźwięku, choreografii, scenografii i nowych technologii powstaje poruszające dzieło audiowizualne z udziałem młodych aktorów.

Na zakończenie Przeglądu widzowie zobaczą program artystyczny „S.A.L.I.G.I.A” – trans – opera w wykonaniu Studia Artystycznego im. Ziembińskich w Koszalinie. W programie znalazły się utwory skomponowane przez Przemysława Gintrowskiego m.in. do słów Zbigniewa Herberta, Justyny Holm, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Natana Tenenbauma i Jacka Kaczmarskiego. W tym bardzo plastycznym programie, którego autorką jest Ewa Czapik – Kowalewska, wystąpią laureaci wielu ogólnopolskich konkursów piosenki literackiej, aktorskiej i sztuki słowa, studenci państwowych wyższych szkół.

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „PAMIĄTKI” poprowadzi znany i ceniony dziennikarz Polskiego Radia, Paweł Sztompke.